Gamtininkai varžėsi Rūšių ralyje

2021-10-05

Savaitgalį Kurtuvėnų regioniniame parke vyko tradicinis gamtininkų bendruomenės renginys – Rūšių ralis. Nors šiemet renginys vyko ne pavasarį ar ankstyvą rudenį, kaip būdavo įprasta, Ralio dalyvius džiugino vasariškas oras bei grybų ir paukščių gausa. Pirmąją vietą užėmusi komanda „Universalai“, per 18 ralio valandų sugebėjo rasti ir atpažinti iš viso 503 rūšis.

Kadangi šį savaitgalį visoje Lietuvoje vyko ir kitas kasmetinis renginys „Paukščių palydos“, nemažai dėmesio Ralio dalyviai skyrė būtent paukščių rūšių stebėjimui – ne tik fiksavo pastebėtas rūšis, bet ir skaičiavo apytikslius stebėtų paukščių būrių dydžius. Šia proga buvo įsteigtas ir papildomas prizas daugiausia paukščių rūšių pastebėjusiai komandai –   71 rūšį pastebėjo ir atpažino komandos „Universalai“ ornitologai R. Jakaitis ir S. Skuja.

Net trys komandos stebėjo Lietuvos ir „Metų vorą“ paprastąjį žaliavorį (Micrommata virescens). Džiugu ir tai, kad pirmą kartą ralyje dalyvavusi komanda „Volungių kvartetas“ rado Lietuvos raudonosios knygos rūšį – grybą kopūstgalvį raukšlių (Sparassis crispa).

Ralio idėja – komandose per kiek mažiau nei parą laiko surasti ir apibūdinti kuo daugiau rūšių (augalų, grybų, gyvūnų). Tad šiose varžybose svarbu ne tik geras gamtos pažinojimas, bet ir entuziazmas, mat daugelis komandų augalų, gyvūnų ir grybų paieškoms skiria ir dalį nakties. Ralio pabaigoje komandų pateiktus sąrašus peržiūri ekspertai, vėliau rezultatai yra aptariami ir daugiausia rūšių surinkusios komandos (A ir B lygose) skelbiamos nugalėtojomis.

Šiemet pirmą kartą ralio istorijoje užfiksuotos ir lygiosios – A lygoje antrą ir trečią vietas užėmusios komandos  „Baltijos vilkas ir švilpikas“ bei „Tardigrada“ surinko po lygiai – 412,5 rūšies (pusė taško skiriama už genties stebėjimą). Bendru sutarimu antrosios vietos prizas buvo skirtas komandai, kurią sudarė vienu žmogumi mažiau (keturi, o ne penki) –  „Baltijos vilkas ir švilpikas.“ B lygoje pirmą vietą užėmė studentų komanda „Būdinu rūšis iki karalysčių“, jos rezultatas – 307 rūšys. Antrą ir trečią vietas atitinkamai užėmė komandos „Laukiniai“ ir „Nepasiklydo.“

Dar viena Rūšių ralio tradicija – žinių gilinimas sekmadieninės paskaitos metu. Šiemet paskaitą „Moliuskų atpažinimo ypatumai“ vedė dr. G. Skujienė. Lietuvoje randama apie 180 skirtingų moliuskų rūšių,  dalis jų – vos kelių milimetrų dydžio, sunkiai pastebimi net ir patyrusiai akiai, o jų būdinimui būtina naudoti binokuliarus. Patiems išbandyti moliuskų būdinimą po paskaitos buvo galima ir praktiškai. Įdomu ir tai, kad dalis moliuskų yra indikatorinės rūšys – randamos tik senuose miškuose, natūraliose pievose ar pelkėse.

Sekmadienį po pietų dalyviai turėjo progą pasilikti Kurtuvėnų apylinkėse kiek ilgiau ir su parko ekologu V. Verbyla aplankė tvenkinius, kur šiuo metu būriuojasi dideli migruojančių vandens paukščių būriai.

Kitais metais „Rūšių ralis“ planuojamas Neries regioniniame parke gegužės-birželio mėnesiais, žirgelių ir drugelių rūšių piko metu.