Parodos „Ekologika 2017” lankytojai sužinojo, kad mikroplastiko yra net Neryje

2017-11-17

Apie grėsmes gamtai, kurias sukelia produktų su mikroplastiku vartojimas, lapkričio pradžioje pasakojome parodos „Ekologika 2017” lankytojams. Paroda kasmet į sutraukia tūkstančius atsakingu vartojimu ir ekologija besidominčių lankytojų. Lietuvos gamtos fondas parodoje pristatė visame pasaulyje vis daugiau nerimo keliančią taršos mikroplastiku problemą.

Lietuvos gamtos fondo stendo parodoje lankytojai turėjo progą savo akimis įsitikinti, kai mikroplastikų problema mums nėra tolima. Ji sukelia negrįžtamus pakitimus ne tik tolimų pasaulio vandenynų ekosistemose, bet ir visai šalia mūsų. Mikroplastiko dalelių Lietuvos gamtos fondo tyrėjai aptiko ir Neries vandenyje. Mikroskopu tyrinėdami Neries vandens mėginius, lankytojai patys galėjo stebėti jame plūduriuojančias mikroplastiko daleles.

Sužinoję apie problemos mastą bei aktualumą, lankytojai neliko nežinioje apie savo galimybes prisidėti prie šios problemos sprendimo. Jiems pristatytas ne vienerius metus Lietuvos gamtos fondo kurtas produktų, kurių derėtų vengti dėl mikroplastikų, sąrašas.  Šiame sąraše nurodomi daugiau nei 700 Lietuvoje parduodamų produktų su mikroplastikais, jį galite rasti čia: https://drive.google.com/file/d/0B_3_OU-cdWUMTEpsSUZTR08zYkE/view.

Tokių gaminių sudėtyje įvairūs plastiko ingredientai yra nurodomi skirtingais INCI pavadinimais, pavyzdžiui, polyethylene, acrylates copolymer ar nylon-12. Detalią informaciją apie skirtingas kosmetikos ir asmens higienos proiemonėse naudojamo plastiko rūšis parodos lankytojai galėjo rasti projekto „Baltija be plastiko“ iniciatyva parengtose atmintinėse. 

Smalsiausius kvietėme sužinoti daugiau apie šią problemą ir savo žinias pagilinti dalyvaujant nemokamuose internetiniuose kursuose „Baltija be plastiko“  (https://ekoagora.pl/plastic-free-baltic-4/)

Parodos metu bendravome ne tik su lankytojais, bet ir su parodos dalyviais. Diskutavome su pakuočių gamintojais bei bandėme rasti galimus kompromisus gaminant ir realizuojant produktus ir jų pakuotes. Džiaugiamės parodos dalyvių ir lankytojų žingeidumu, palaikymu bei kvietimais atvykti į jų darbovietės, mokyklas ar  renginius.

Lietuvos gamtos fondo informacija, BUND nuotrauka