Ką slepia „žydindis“ vanduo?

2016-06-27

viečiame atlikti testą apie eutrofikaciją ir įvairias dumblių rūšis. Kiekvienam klausimui teisingas tik vienas atsakymas, atsakymus galite pasitikslinti teksto pabaigoje.

1. Kaip mokslinkai vadina procesą, kuris mums žinomas kaip „žydintis vanduo“?

 1. Akumuliacija
 2. Eutrofikacija
 3. Sedimentacija

 

2. Eutrofikacijos metu ežerų, upių ar jūrų vanduo dažniausiai nusidažo žalia ar melsva spalva. Kas lemia tokį vandens spalvos pasikeitimą?

 1. Padidėjęs dumblių kiekis
 2. Pasikeitusios žuvų rūšys
 3. Nusekęs vanduo

 

3. Spartų dumblių pagausėjimą vandens telkinyje lemia maisto medžiagų padidėjimas (didelis kieks tokių junginių yra trąšose). Kokios tai medžiagos?

 1. Naftos produktai
 2. Azoto ir fosforo junginiai
 3. Baltymai ir riebalai

 

4. Prie eutrofikacijos proceso intensyvėjimo smarkiai prisededa ir žmogaus veikla, dėl kurių labai dideli maisto medžiagų kiekiai patenka į vandens ekosistemas. Kokios pagrindinės žmogaus veiklos prisideda prie eutrofikacijos intensyvėjimo? 

 1. Žemės ūkis (augalininkystė, gyvūlininkystė), namų ir ūkių nuotekos
 2. Intensyvus vandens naudojimas bei intensyvi žvejyba
 3. Didėjantis šiukšlių kiekis

5. Dažniausiai „žydinčiame vandyje“aptinkamos melsvabakterės (Cyanobacteria), nuo ko kilo toks jų pavadinimas? 

 1. Dėl jų gebėjimo atpažinti mėlyną spalvą
 2. Dėl jų pagaminamo cianido
 3. Dėl juose esančių žalių ir mėlynų pigmentų

 

6. Daugelis eutrofikaciją sukeliančių melsvabakterių rūšių (Anabaena spp., Aphanizomenon spp., Nodularia spp.) geba ypatingų ląstelių pagalba fiksuoti ore esantį elementą. Koks tai elementas?

 1. Azotas 
 2. Deguonis 
 3. Geležis 

 

7. Nemažai dumblių rūšių (Microcystis spp., Anabaena spp. ir kt.)   į aplinką gali išskirti ir labai pavojingas medžiagas - toksinus, kurios yra nuodingos ne tik vandens organizmams, bet ir žmogui. Kokias organizmo funkcijas ir organus gali pažeisti tokios medžiagos?

 1. Nervų sistemą, kvėpavimo sistemą bei gali pažeisti odą
 2. Kepenų veiklą bei virškinimą traktą
 3. Visi atsakymai teisingi

 

8. Daugelis dumblių rūšių yra labai smulkios, kitaip vadinami mikrodumbliai, kurių dydis matuojamas mirkometrais (µm). Tačiau eutrofikacijos metu dėl didelės ląstelių koncentracijos jie jungiasi į darinius, kurie tampa matomi net plika akimi. Kaip vadinami tokie dariniai?

 1. Vakuolėmis
 2. Kolonijomis
 3. Audiniais

https://www.google.lt/search?q=Nostoc+pruniforme&espv=2&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiSksyrwdrRAhUGWSwKHfcWDBoQ_AUIBigB#imgrc=U1JVaOnkY_aNKM%3A

9. Titnagdumbiams priskiriamia Nitzschia gentis yra pavadinta garsaus vokiečių mokslininko garbei. Šie dumbliai dažniausiai randami šaltuose gėluose vandens telkiniuose, jų aptinkama net Antarkties bei Arkties ledynuose. Kokio mokslininko vardu pavadinta ši dumblių gentis?

 1. Christian Ludwig Nitzsch
 2. Nicolas Knotzsch
 3. Friedrich Nietzsche

 

10. Staurastrum gentis yra labai gausi, šiuo metu visame pasaulyje yra daugiau nei 800 rūšių, o jų aptikta net ir tūkstačių metų senumo sedimentuose. Šios genties pavadinimas kilęs iš dviejų graikiškų žodžių reikšiančių kryžių (stauron) ir žvaigždę (astron). Dėl kokių ypatybių ši gentis pavadinta tokiu vardu? 

 1. Dėl ląstelių panašumo į šias figūras.
 2. Dėl ląstelių judėjimo, kuris primena šias figūras
 3. Dėl ląstelių gelvos spalvos primenančios žvaigždes

https://www.google.lt/search?q=Staurastrum&espv=2&biw=1366&bih=638&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwieiLLzwdrRAhWF1SwKHWniCAcQ_AUICCgB#imgrc=_NXiTUzVeJYr2M%3A

11. Intensyvus eutrofikacijos procesas yra kenksmingas ir dumbliams, o ypač toms rūšims, kurios yra užgožiamos sparčiai besidauginačių rūšių.  Vienas iš tokių dumblių yra makrodumblis Pūslėtasis guveinis  (Fucus vesiculosus), kuris aptinkamas ir Baltijos jūroje. Iki kokio dydžio gali užaugti iš dumblis? 

 1. Gali pasiekti 70-80 cm aukštį bei 0,5-2 m plotį
 2. Gali pasiekti  5 cm aukštį bei 10 cm plotį 
 3. Gali pasiekti 2 mm aukštį bei 0,5 mm plotį 

http://www.algaebase.org/search/images/detail/?img_id=De364460263bb9319

12. Eutrofikacijos metu kenčia ir rudadumbliai Laminaria kupini vitaminų А, В1, В2, В12, С, D, Е ir mineralų, tokių kaip cinkas, kalis, magnis, geležis. Todėl šis dumbliai yra plačiai vartojamas kaip maisto produktas visame pasaulyje. Kaip šie dumbliai vadinami Lietuvoje?

 1. Undinės garbanos 
 2. Dzeuso šakės 
 3. Jūros kopūstai 

http://www.algaebase.org/search/images/detail/?img_id=E7f0e52018c4b9ced

13. Eutrofikacijos metu sparčiai dauginasi ir dumbliai, kurie yra plačiai naudojami maisto pramonėje, taip pat iš jų gaminami maisto papildai. Koks tai dumblis?

 1. a.    Microcystis spp. 
 2. Spirulina spp.
 3. Volvox spp.

 

 

14. Baltijos jūra, kurios plotas sieka apie 415 266 km², yra viena jauniausių bei užterčiausių jūrų pasaulyje, o dėl vykstančio eutrofikacijos proceso jūros dugnas virsta negyvosiomis zonomis”. Koks Baltijos jūros plotas jau tapęs negyvosiomis zonomis”?

 1. Daugiau nei 42 000 km² (10%), o sezoniškai gali pasiekti daugiau 90 000 km² (23%) 
 2. Apie 25 000 km² (6%), o sezoniškai gali pasiekti daugiau nei 35 000 km² (8%) 
 3. Mažiau 5 000 km² (1%), o sezoniškai gali pasiekti apie 13 000 km² (3%) 

http://wwf.panda.org/what_we_do/where_we_work/baltic/?uNewsID=136602 (info apie plotą)

15. Kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie vandens taršos ir eutrofikacijos mažinimo. Kokias būdais galime prisidėti prie šių problemų sprendimų?

 1. Naudoti kuo mažiau ploviklių savo sudetyje turinčių fosfatų, tausoti vandens šaltinius 
 2. Remti ekologinius ūkius, atsakingai vartoti ir rinktis žemės ūkio produkciją 
 3. Visi atsakymai teisingi 

 

Teisingi atsakymai: 

1.B 2.A 3.B 4.A 5.C 6.A 7.C 8.B 9.A 10.A 11.A 12.C 13.B 14.A 15.C