Laimėk pasimatymą su šikšnosparniu

2016-02-03

Jau šį šeštadienį mokslininkai leisis į Aukštųjų Panerių tunelį skaičiuoti ten žiemojančių šikšnosparnių. Atspėk, kiek šikšnosparnių jie suskaičiuos ir laimėk pažintį su šikšnosparnių ir kitų naktinių gyvūnų  gyvenimu.

Lietuvoje yra nedaug vietų, kur šikšnosparniai gali netrikdomi peržiemoti. Siekdami išsaugoti šikšnosparnių ramybę vienoje iš didžiausių žiemaviečių – Aukštųjų Panerių tunelyje (Vilnius), prieš metus inicijavome kampaniją „Padėkime šikšnosparniams sulaukti pavasario” ir vos per mėnesį surinkę reikiamas lėšas, rudenį kartu su šauniais savanoriais ir Neries regioninio parko darbuotojais sutvirtinome šios šikšnosparniams labai svarbios žiemojimo vietos apsaugą. Išsamiau apie žiemavietės tvarkymą skaitykite ČIA.

Sulaukėme derliaus meto: jei viščiukus skaičiuoja rudenį, tai šikšnosparnius – žiemą. Šikšnosparniai Aukštųjų panerių tunelyje stebimi ir skaičiuojami kiekvieną žiemą, tad lyginant kelių metų duomenis galima matyti, kaip keitėsi žiemojančių šikšnosparnių skaičius, ar neblogėja žiemojimo sąlygos, ar užtikrintas ramus jų miegas. Kaip ir kasmet, šikšnosparnių apskaitoje dalyvaus vienas Lietuvoje labiausiai patyrusių šikšnosparnių apsaugos ekspertų Kazimieras Baranauskas, Neries regioninio parko, Lietuvos gamtos fondo, Šikšnosparnių apsaugos Lietuvoje draugijos atstovai, jiems talkins keletas tunelio tvarkymo talkoje dalyvavusių savanorių.

Jums neramu, ar saugodami šikšnosparnius nuo ramaus miego trikdytojų patys jų neprižadinsime?  Miegokite ramūs: net vardan mokslo šikšnosparnių tyrėjai niekuomet nerizikuoja šių žvėrelių saugumu ir apskaitų metu vadovaujasi griežtomis taisyklėmis: per ilgai šalia šikšnosparnių neužsibūna, garsiai nekalba, be būtino reikalo gyvūnų į rankas neima, žibintuvėliu į akis per ilgai nespigina. Ir skaičiuojančiųjų būrys niekuomet nebūna didelis – tik tiek, kiek reikia nesipainiojant vieni kitiems po kojomis per kuo trumpesnį laiką suskaičiuoti visus žiemavietėje esančius šikšnosparnius.

Kviečiame spėti, kiek žiemojančių šikšnosparnių apskaitos metu suskaičiuos gamtininkai. Tiksliausiai atspėjusiųjų laukia pakvietimas kartu su Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistu leistis į naktinę kelionę po Neries regioninį parką ir susipažinti su šikšnosparnių ir kitų gyvūnų naktiniu gyvenimu. Jūsų spėjimų lauksime Lietuvos gamtos fondo facebook paskyroje arba el. paštu julija.p@glis.lt  Apskaitos rezultatus ir tiksliausio spėjimo autorių – žaidimo nugalėtoją paskelbsime vasario 9 d.

Lietuvos gamtos fondo informacija. Remigijaus Karpuškos, Tomo Kizo nuotraukos.