Raitojamės rankoves: atkursime šikšnosparnių žiemavietės apsaugą

2015-08-26

Netrukus šikšnosparniai grįš žiemoti į Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelį, o mes pasistengsime, kad žiemavietę jie rastų saugesnę. Šiandien Lietuvos gamtos fondo ir Neries regioninio parko darbuotojai lankėsi tunelyje, susitiko su „vietos bendruomene“ ir išklausė jų nuogąstavimų bei lūkesčių.

Kaip pašnabždėjo palubėje kabantys vandeniniai pelėausiai, didžiausią nerimą jiems kelia tunelyje besilankantys žmonės. Apie jų viešnages byloja įvairūs veiklos pėdsakai: suanglėję deglai, besimėtantys „tauriųjų“ gėrimų buteliai, padangų laužo liekanos... Šikšnosparnių žiemojimo metu tunelyje lankytis draudžiama, o įėjimas užvertas apsauginiais užtvarais, tačiau įžūlių smalsuolių tai nesulaiko.

Pavasarį Jūsų dosnumo dėka į šikšnosparnių gelbėjimo fondą subyrėjo apvali suma. Ačiū Jums, šios paramos dėka galime imtis darbų ir sustiprinti gausiausios Lietuvoje šikšnosparnių žiemavietės apsaugą.

Visų pirma, atnaujinsime ir sutvirtinsime spygliuotos vietos užtvarus – taip tikimės apsaugoti šikšnosparnių žiemavietę nuo piktavalių ar neatsakingų smalsuolių. Net pati atsargiausia viešnagė čia žiemai įmigusiems šikšnosparniams gali būti pražūtinga. Ryški šviesa, žingsnių aidas prižadina šikšnosparnius, jie ima nerimauti ir ieško mažiau pavojingų vietų - taip sunaudoja pernelyg daug žiemai sukauptų energijos atsargų. Po kelių tokių pabudimų iki pavasario dažnas nebeišgyvena…

Atokiausiuose tunelio „apartamentuose“ žiemosiantys kūdriniai pelėausiai guodėsi, kad jiems neramu dėl byrančio smėlio – mat jų kelyje iki žiemojimo vietos telikusi visai nedidelė anga. Jiems baisu, kad likę ten miegoti gali būti palaidoti gyvi. Kad šikšnosparnių miegas būtų ramus, sutvirtinsime tunelio vietas, iš kurių byra smėlis. Taip būsime ramūs, kad į pavasario dangų vaikytis uodų iš Aukštųjų Panerių tunelio išskris visi čia žiemoję šikšnosparniai.

Norėtumėte savo rankomis prisidėti prie šikšnosparnių išsaugojimo? Rašykite mums iki rugsėjo 1 dienos adresu julija.p@glis.lt Padėkime šikšnosparniams sulaukti pavasario!