Jūsų 2 procentai gelbsti varles Vingio parke

2015-03-26

Ar žinote, ką šiuo metu veikia Jūsų 2 procentai gyventojų pajamų mokesčio? Jei skyrėte juos Lietuvos gamtos fondo veikloms, galite būti ramūs:  jie nedykinėja – mes juos įdarbinome! Per praėjusius metus Jūs mums patikėjote 663 LT, juos mes paskyrėme varliagyvių Vingio parke apsaugai. Už Jūsų paaukotas lėšas, tvorelė varliagyvių apsaugai pratęsta 100 metrų, o apie varliagyvių migraciją parko lankytojus įspėja iškalbingas ženklas. Ačiū Jums, Jūsų dėka šį pavasarį žūties po automobilių ratais išvengs šimtai varlių!

Kiekvieną pavasarį sostinės Vingio parke gamtos ieškančius vilniečius pasitinka varlių kūneliais nusėtas takas. Vos pakirdusios varlės galvoje kirba vienintelė mintis: kaip kuo greičiau nusigauti iki artimiausio neršimui tinkamo vandens telkinio – juk nuo to priklauso visos rūšies ateitis! Tuntai apsimiegojusių ir dar labai lėtai kojeles krutinančių varlių traukia artimiausiu taku – taip kaip tūkstančius metų keliavo jų protėviai. Deja, tiesdami savo kelius, mes į tai neatsižvelgėme. Todėl dabar kiekvieną pavasarį esame priversti stebėti, kaip ne tik Vingio parke, bet ir daugybėje judrių gatvių žūsta tūkstančiai šaltakraujų.

Vingio parke eismas neintensyvus, tačiau ir čia per porą migracijos savaičių žūsta daugybė varlių. Praėjusiais metais stebėta, kad 100 m kelio atkarpoje per parą žūsta net 50 varlių! Neapsikentę šio varlių genocido, iniciatyvos gelbėti šokliąsias ėmėsi Vingio parko pašonėje įsikūrusios Vilniaus Jono Basanavičiaus progimnazijos mokiniai, vadovaujami biologijos mokytojos Vilmos Gudynienės. Jų, Lietuvos herpetologų draugijos ir kitų varlių likimui neabejingų piliečių rankomis praėjusį pavasarį nutiesta 70 m ilgio apsauginė tvorel, kuri apsaugojo šimtus varlių. Rūpestingi varlių bičiuliai iš progimnazijos keliskart per dieną skubėjo į parką ir padėjo varlėms pereiti kelią. Šiemet, Jūsų paaukotų lėšų dėka, tvorelė varliagyvių apsaugai pratęsta dar 100 metrų.

Daugiau varlių šį pavasarį išgyvens ir dėl to, kad aktyvių piliečių ir gamtosaugininkų iniciatyvos dėka eismas Vingio parke (nuo Geležinio vilko gatvės pusės) varliagyvių migracijos metu yra uždraustas.

Priklausomai nuo vystymosi ciklo, daugelis varliagyvių gyvena ir vandenyje, ir sausumoje. Kaip ir žuvys, dažniausiai labai daug kiaušinių deda vandenyje. Tinkamiausios veisimosi vietos varliagyviams yra įvairūs seklūs, greit įšylantys, ramūs vandens telkiniai: kūdros, tvenkiniai, žemapelkės, užaugusių ežerų pakrantės, kuriose yra geros sąlygos vystytis ir augti buožgalviams. Beuodegių varliagyvių kiaušinėlių apvaisinimas, kaip ir žuvų, yra išorinis.

Lietuvos gamtos fondo informacija