Ukmergės gimnazistų pažintis su gamtosaugos problemomis

2014-12-02

Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje nuo gruodžio 1 d. vyksta tiksliųjų mokslų savaitė. Lietuvos gamtos fondas gimnazistus ir svečius iš kitų mokyklų supažindino su šikšnosparnių apsaugos problemomis Lietuvoje ir Baltijos jūros eutrofikacija.

Su šikšnosparniais ir jų apsaugos problemomis mokinius supažindino gamtosaugos specialistas Remigijus Karpuška. Jis papasakojo apie Lietuvoje gyvenančius šikšnosparnius, paaiškino, kodėl jų nereikia bijoti, o jų kaimynystė žmogui yra netgi naudinga. Šikšnosparnių apsaugos specialistas perspėjo, kad žiemą neatsargiai lankydamiesi šikšnosparnių žiemavietėse sukeliame jiems mirtiną pavojų: prižadinti šikšnosparniai sunaudoja žiemojimui skirtas energijos atsargas ir todėl nebesulaukia pavasario...

Apie Baltijos jūros „ligas” ir skaudžiausią iš jų – eutrofikaciją, mokiniams pasakojo Lietuvos gamtos fondo komunikacijos specialistė Julija Petrošiūtė ir algologė Aistė Poškutė. Mokiniams knietėjo sužinoti ir kokios retos rūšys gyvena Baltijoje, ir kokią grėsmę joms kelia eutrofikacija, ir kas, galiausiai, dėl jos kaltas. Išsiaiškinę visoje jūroje vykstančius procesus, mokiniai ėmėsi per mikroskopą tyrinėti vieną lašą jūros vandens iš arti. Nustebo jame radę tiek daug įvairių dumblių ir mažų vandens gyvūnėlių: dafnijų, ciklopų. Per mikroskopo akį iš arti apžiūrėję eutrofikaciją sukeliančius dumblius ir išklausę pasakojimo apie Baltijos jūroje vykstančius procesus, mokiniai dar kartą įsitikino, koks sudėtingas ir darnus mechanizmas yra ekosistema – išderinus vieną mažutį dumblį, pakrinka visos ekosistemos pusiausvira.

Lietuvos gamtos fondo informacija ir nuotraukos