Žemaitijoje – diskusija apie gamtą tausojančią gyvulininkystę

2013-07-17

Vakar į Šilalės r. Kantautėlių kaimą iš visos Lietuvos susirinko ūkininkai, besidomintys aplinką tausojančiais žemės ūkio metodais. Lietuvos kraštovaizdyje mažėjant galvijų, Šilalės rajonas išlaiko gyvybingas gyvulininkystės ūkių tradicijas: čia auginama daugiausia Lietuvoje – 45 tūkst. galvijų. Susirinkę ūkininkai diskutavo, ko reikėtų, kad visoje Lietuvoje daugėtų mėsinių galvijų, kuriuos būtų galima pasitelkti saugant nuo užžėlimo vertingas pievų buveines.

Aptarti gyvulininkystės ūkiams kylančius iššūkius, galimybes juose taikyti aplinką tausojančius ūkininkavimo metodus, aplinką tausojančių ūkių perspektyvas ūkininkus sukvietė Lietuvos gamtos fondas kartu su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba. Mėsinių galvijų ūkių šeimininkai sugužėjo į vieną stambiausių Šilalės rajono ūkių – pas ūkininką Rimantą Rimkų į Kantautėlių kaimą. Ūkyje auginama daugiau nei 500 galvijų, 6 skirtingų veislių, daugelis jų – mišrūnai. Ūkininkams, kurie domisi galimybe prižiūrėti gamtiniu požiūriu vertingas pievas pasitelkdami mėsinius galvijus labai vertinga Rimanto patirtis perprantant skirtingų veislių galvijų auginimo ypatumus.

Užželiančiose natūraliose pievose ekstensyvus ganymas yra pati efektyviausia gamtotvarkos priemonė. Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Nerijus Zableckis ūkininkams pasakojo apie vertingų pievų ganymo svarbą gamtinės įvairovės išsaugojimui.

Apie mėsinių galvijų auginimo tendencijas Lietuvoje ir Europoje susirinkusiems ūkininkams pasakojo Lietuvos mėsinių galvijų asociacijos direktorius Darius Dzekčiorius. Su skirtingų galvijų veislių mišrinimu, siekiant išgauti kuo geresnių savybių gyvulius, pasakojo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistė Vilma Živatkauskienė.

Tam, kad ūkininkams vertėtų auginti galvijus prižiūrint gamtiniu požiūriu vertingas pievas, mėsos vartotojai turi būti pasiryžę daugiau mokėti už tausojant aplinką ir išteklius išaugintą produkciją. Kaip pasiekti vartotoją, kuriam rūpi perkamos produkcijos kokybė ir poveikis aplinkai ją auginant, patirtimi dalinosi krautuvėlių tinklo „Vikis“ atstovas Edgaras Mankus.

Su vertingų pievų ganymu kaip priemone gamtinei įvairovei išsaugoti ūkininkai išsamiai susipažino edukacinės kelionės į Švediją metu, praėjusių metų lapkritį. Ūkininkai iš Lietuvos įsitikino, kad mėsos vartotojai Švedijoje yra pasiryžę mokėti daug didesnę kainą už mėsą, kurią auginant sukurta pridėtinė gamtosauginė vertė – prižiūrėtos gamtiniu požiūriu vertingos pievos. Nors ir būdama beveik dvigubai brangesnė už įprastą jautieną, tokia produkcija sudaro apie 20 proc. rinkos. Į Rimanto Rimkaus ūkį susirinkę ūkininkai kartu su gamtosaugos ir žemės ūkio specialistais diskutavo, kaip reikėtų šviesti mėsos valgytojus mūsų šalyje, kad vietoje didelio kiekio kiaulienos jie verčiau rinktųsi nedaug, tačiau aukštos kokybės jautienos, kurią auginant prižiūrėtos vertingos buveinės ir išsaugotos retos rūšys.