Naminiai vėžliukai - laukinės gamtos siaubas

2012-03-06 | Temos: Gamtinė įvairovė

Prieš keletą metų naminių gyvūnų parduotuvėse buvo pardavinėjami raudonausiai (Trachemys scripta elegans) vėžliukai. Šie maži ir dailūs vėžliukai dažnai būdavo auginami akvariumuose. Tačiau 2009 metais prekyba šiais vėžliukais Lietuvoje buvo uždrausta. Kodėl taip atsitiko?


Raudonausis vėžlys yra įtrauktas į 100 pavojingiausių invazinių pasaulio rūšių sąrašą. Jie yra itin plačiai išplitę už savo natūralaus paplitimo ribų. Natūraliai raudonausis vėžlys aptinkamas Šiaurės Amerikoje, o nenatūraliai yra išplitęs Europoje, šiaurės Afrikoje ir nemažoje dalyje Azijos. Šiuose žemynuose raudonausis daro žalą vietinei gamtai. Jis užima buveines ir išstumia ten tūkstantmečius gyvenusias rūšis.


O blogiausia, kad raudoniausiai išstumia vietines, nuo senų senovės tuose kraštovaizdžiuose gyvenančias vėžlių rūšis. Europoje šie vėžliai konkuruoja su baliniais vėžliais (Emys orbicularis) ir kadangi yra atsparesni, agresyvesni ir greičiau besiveisiantys, pastaruosius išstumia iš jų buveinių. Balinis vėžlys yra itin archajiška Europos faunos dalis, turinti 14 porūšių, kiekvienas porūšis yra prisitaikęs prie jį supančios konkrečios aplinkos, tapęs svarbia ekosistemų dalimi. Kadangi baliniams vėžliams reikalingų buveinių Europoje mažėja, ši rūšis nyksta ir yra saugoma Buveinių direktyvos. Tuo tarpu raudoniausiai vėžliai dar labiau prisideda prie balinių vėžlių nykimo.


Iš kurgi tiek tų amerikietiškų vėžlių atsirado viso pasaulio kūdrose ir upių senvagėse? Ogi, žmonės, gyvūnėlių parduotuvėje nusipirkę mažą ir mielą vėžliuką, dažnai nepagalvodavo, kad šis gyvūnas užauga iki 30 cm ilgio ir tampa dideliu vėžliu, kuriam reikia didelio akvariumo su stipria filtravimo sistema, o juo rūpintis gali tekti net 50 metų. Todėl, kai naminiai vėžliukai paauga, nemaža dalis jų savininkų paleidžia savo mažuosius draugus į natūralius vandens telkinius. Kai kuriose šalyse, šių vėžlių būdavo paleidžiama tūkstančiais. Jie įsitvirtino laukinėje gamtoje ir ėmė daryti žalą.


Lietuvos klimatas šiems vėžliams nėra itin palankus, jiems čia šiek tiek per šalta. Dar reiktų tyrinėti, ar jie gali išlikti ir daugintis. Bet šiuo metu jie jau pastebimi laukinėje gamtoje ne tik Lietuvoje, bet ir dar šiauresnėje Latvijoje.


Kitas, tačiau labai giminingas raudonausiams, vėžlių porūšis yra geltonausiai vėžliai (Trachemys scripta scripta). Šie vėžliai Lietuvoje kol kas dar pardavinėjami gyvūnėlių parduotuvėse. Prieš pirkdami tokį vėžlį, gerai pagalvokite, ar norėsite juo rūpintis ateinančius 50 metų – netgi pusę šimtmečio. O tų, kurie jau augina vandeninius vėžlius, Lietuvos gamtos fondas  prašo  jokiu būdu nepaleisti savo augintinių į gamtą, nes ten jie arba kankinsis, nežinodami, kaip išgyventi, ir galiausiai nugaiš iš bado ar nuo šalčio, arba išliks ir kels grėsmę laukinei gamtai.

Lietuvos gamtos fondo informacija. Straipsnio autorė - Dalia Bastytė.