Rusija ratifikuos Kioto protokolą

2004-09-30
Rusijos vyriausybė patvirtino Kioto protokolą ir nusiuntė parlamentui jį ratifikuoti. Iki šiol Rusija svyravo dėl Kioto sutarties ratifikavimo. Ši sutartis galėtų įsigalioti tik Rusijai ją ratifikavus.

Kioto protokolo tikslas yra sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Daugelio mokslininkų manymų, tai yra pagrindinė pasaulinio atšilimo ir klimato kaitos priežastis.

Rusijos prezidentas Putinas buvo parėmęs Kioto protokolo ratifikavimą anksčiau, tačiau vėliau atsirado nuomonių pasidalinimas tarp jo patarėjų.

Putino pagrindinis patarėjas ekonomikai, Andrei Illarionov, pasakė, kad sutartis uždusins ekonomikos augimą.

Reikalingas ratifikavimui įstatymas yra paruoštas ratifikuoti Rusijos parlamento ir teoriškai sutartis įsigalios per tris mėnesius.

Aplinkosauginės kompanijos Žemės draugai atstovė Bryony Worthington pareiškė savo džiaugsmą dėl Rusijos sprendimo:

“Mes esame labai patenkinti. Tai yra ypatingai reikšmingas politinis sprendimas. Jis turėtų padidinti spaudimą tokioms šalims kaip JAV ir Australija, kurios iki šiol laikėsi nuošalyje kokių nors sprendimų sumažinti šiltnamio dujų emisijas.”

“ Turi būti pripažintą, kad Kioto protokolas - tik pirmas žingsnis ir diskusijos, kas vyks po jo, turėtų prasidėti jau dabar,” pridūrė ji.

Kadangi didžiausias teršėjas – JAV, atmetė sutartį prieš tris metus, sutarties įsigaliojimas priklauso tik nuo to, ar Rusija ratifikuos Kioto protokolą. Rusijai priklauso 17% pasaulinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų.

Politiniai pasiekimai

Interfax agentūra pranešė, kad pagal vyriausybės nutarimą, ministerijoms atsakingoms už aplinką buvo suteikta trys mėnesiai parengti priemones kaip Rusijai įgyvendinti savo įsipareigojimus.

Prezidentas Putinas geguže pasakęs, kad jis trokšta matyti sutartį ratifikuotą, nutraukė sumaištį dėl Rusijos pozicijos.

Tačiau, kai kurie Kremliaus ekonomistai abejojo, kaip Rusija sumažins šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Jų manymu, tai vargiai įmanoma dėl atgimstančios pramonės ir Rusijos planų padvigubinti gamybą per dešimtmetį.

Šią savaite žymiausi Rusijos mokslininkai pasisakė prieš Kioto ratifikavimą. Jie pareiškė, kad nėra jokių įrodymų siejančių šiltnamio efektą sukeliančias dujų emisijas ir klimato kaitą.

Tačiau visgi lemiamas faktorius Kioto ratifikavimui pasirodo yra ne ekonominė kaina, o politinė nauda Rusijai.

Ypatingai Rusijai svarbi Europos Sąjungos parama stojant į Pasaulio prekybos organizacija, kurią ES siūlo mainais į Kioto ratifikavimą.

Šaltinis: BBC News http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3702640.stm