Lazdijų rajone atkuriamos buveinės europinėms medvarlėms

2011-11-29 | Temos: pranešimas spaudai, gamtinė įvairovė

Lietuvos gamtos fondas, siekdamas užtikrinti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų europinių medvarlių apsaugą, pradeda šiai rūšiai tinkamų buveinių atkūrimo darbus. Pietų Lietuvoje, Lazdijų rajone kertamai krūmai, kasamos balos leis sukurti šiems varliagyviams naujų buveinių, sumažinti atstumus tarp jų jau apgyvendintų teritorijų.

Europinė medvarlė – rečiausia varlė Lietuvoje, aptinkama beveik vien tik Lazdijų rajone. Tai viena mažiausių varlių Europoje, užauga ne didesnė nei 3-5 cm ilgio. Dažniausiai medvarlės būna ryškiai žalios spalvos, pirštų galuose turi lipnius diskus, kurių dėka gali laipioti vertikaliu paviršiumi.

Šios varlės yra reiklios aplinkos sąlygoms: jos gyvena sekliose, gerai saulės įšildytose balose, kurių neužtemdo medžiai ar nendrės. Tokių balų yra nedaug, dažniausiai jos yra arba pernelyg gilios, arba tankiai užaugusios augmenija, taip pat neretai būna užterštos cheminėmis ar organinėmis medžiagomis iš šalia esančių ūkių. Be to, medvarlių apgyvendintas balas skiria dideli atstumai, todėl jų populiacija yra suskaidyta.

„Šiuo metu Pietų Lietuvoje esančios saugomos teritorijos kol kas neužtikrina šios rūšies apsaugos ir nesuteikia jai galimybės migruoti tarp didžiausią svarbą turinčių buveinių. Iškasus balas atstumai tarp medvarlių apgyvendintų vietovių sumažės, tad jos turės geresnes galimybes judėti, ieškoti maisto ar partnerių, taip bus išvengta kraujomaišos,“ – sako už projektą atsakinga Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė Dalia Bastytė.

Iš viso gruodžio mėnesį Lazdijų rajone ketinama iškasti apie 20 balų. Šie darbai bus vykdomi įgyvendinant „LIFE+ Gamta“ projektą „Bandomojo ekologinio tinklo pietų Lietuvoje sukūrimas“. Be buveinių atkūrimo projekto metu pat pat numatyta inkubuoti europinių medvarlių kiaušinėlius, o užaugintus jauniklius paleisti į gamtą. Šiais metais iš viso užauginta ir paleista apie 280 europinių medvarlių. Remiantis Lietuvos raudonąja knyga, mūsų šalyje gali būti apie 1500 – 2000 europinių medvarlių.

Daugiau informacijos:

Dalia Bastytė

Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistė

Mob. 8 663 656 16, el. p. dalia.b@glis.lt

www.glis.lt