Pasaulio paveldo savanoriai – išvien už Kuršių nerijos gamtos išsaugojimą

2015-08-05

Pirmąją rugpjūčio savaitę dešimt Kuršių nerijos ir Baltijos jūros bičiulių susivienijo bendro tikslo vardan – išsaugoti unikalią Kuršių nerijos gamtą. Vandens „žydėjimas“ ir invazinės rūšys – dvi didelės grėsmės unikaliai Kuršių nerijos gamtai, kurias pažaboti ėmėsi pirmosios Lietuvoje Pasaulio paveldo savanorių stovyklos dalyviai.

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį poilsiautojus Nidoje ir Juodkrantėje savanoriai pasitiko klausimu: ar žinote, kodėl vanduo Kuršių mariose „žydi“? Savanoriai paaiškino, kad dumbliai mariose ir kituose vandens telkiniuose išvešėjo dėl aplinkos netausojančių ūkių, netinkamai valomų nuotekų ir kitų taršos šaltinių. Specialia įranga iš Kuršių marių sėmė vandens mėginius ir nusivedę į Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos kieme laikinai įrengtą mini laboratoriją tyrinėjo juos, rodydami poilsiautojams vandenyje tarpstančius dumblius.

Patį įspūdingiausią vandens mėginį savanoriai pakeliui į Kuršių neriją buvo pasėmę iš Kauno marių. Poilsiautojai sužinojo, kad dumbliams vandenyje itin gausiai išvešėjus ir ėmus irti, juos skaidančios bakterijos sunaudoja vandenyje esantį deguonį, todėl jo ima stigti vandens augalijai ir gyvūnijai, dėl deguonies stokos jie žūsta.

Dėl grėsmės gyvybei Baltijoje sunerimę poilsiautojai čia pat galėjo įvertinti savo poveikį Baltijos jūrai. Pasitelkę pirmąją poveikio Baltijos jūrai skaičiuoklę, savanoriai uždavė jiems klausimus apie kasdienius įpročius, kurie veikia Baltijos jūros būklę. „Jei visi gyventų kaip Tu, Baltijos jūra jau būtų mirusi“ – tokį verdiktą išgirdo vos keletas poilsiautojų. Jie nedelsiant gavo patarimų, kaip galėtų sušvelninti savo poveikį Baltijos jūrai. Tačiau vis tik daugelis poilsiautojų labai apsidžiaugė išvydę skaičiuoklės rezultatus ir supratę, kad jų poveikis Baltijos jūros ekosistemai nėra labai didelis.

Rugpjūčio 7-9 dienomis pasaulio paveldo savanoriai vėl pasakos poilsiautojams apie „žydinčio“ vandens grėsmes Baltijos jūrai ir Kuršių marioms: rugpjūčio 7 d. Nidoje, prie Kuršių marių nacionalinio parko direkcijos; rugpjūčio 8 d. Kuršių marių festivalyje „Rafta“; rugpjūčio 9 d. Smiltynėje, prie Kuršių nerijos nacionalinio parko Smiltynės lankytojų centro.

Šiuo metu pirmosios Lietuvoje Pasaulio paveldo savanorių stovyklos dalyviai bando pažaboti kitą grėsmę  Kuršių nerijos gamtai – invazinių augalų plitimą. 2006 m. išdegusiame plote itin gausiai veši baltažiedės rubinijos sąžalynai, keisdami buveinės sąlygas ir taip išstumdami vietinius augalus. Savanoriai išbando įvairius metodus, siekdami pažaboti šio augalo plitimą, o  kitąmet grįžę į tą patį plotą patys galės įvertinti, kuris iš taikytų metodų buvo efektyviausias.