Minėdami tarptautinę biologinės įvairovės dieną pristatome durpių substratų pakaitalus

2018-05-22

Gegužės 22 dieną pasaulis minėjo Tarptautinę biologinės įvairovės dieną. Ta proga VU Botanikos sode Kairėnuose jau 17-ąjį kartą buvo organizuojamas tradicija tapęs renginys, kurio programą užpildė įvairios pažintinės ekskursijos, paskaitos, parodos bei pramoginiai renginiai.

Šventės svečius pelkėmis domėtis kvietė Lietuvos gamtos fondas. Šį kartą fondo atstovai ne tik pristatė šiuo metu įgyvendinamą „Peat Restore“ projektą, bet ir supažindino renginio dalyvius su opia pelkių apsaugos problema – durpiniu substratu naudojimu sodininkystėje. Durpė - puikus natūralios kilmės organinis substratas, kuris palengvina augalų šaknų aprūpinimą deguonimi ir vandeniu. Reikiamai paruošus tai švari augimo terpė, kurioje nėra piktžolių sėklų ir patogenų. Deja, šio substrato naudojimas neatsiejamas nuo pelkių eksploatavimo. Dėl naujų kasybos plotų įruošimo prarandamos unikalios ekosistemos su vertingomis buveinėmis, retomis augalų ir gyvūnų rūšimis. Nederėtų užmiršti ir fakto, jog sausinant pelkes ir mineralizuojantis durpėms į atmosferą išsiskiria šiltnamio efektą sukeliančios dujos.

Durpių ištekliai yra riboti, tad nuolat ieškoma atsinaujinančių gamtinės ar dirbtinės kilmės jų pakaitalų. Ar galime kaip nors prisidėti prie šių išteklių naudojimo mažinimo? Nors visiškai atsisakyti durpių šiuo metu ko gero nepavyks, tačiau atsakingai sodininkaujant galime gerokai sumažinti šių išteklių poreikį. Štai keletas patarimų:

  • Prekybos vietose teiraukimės substratų, kurių sudėtyje nėra durpių arba sumažintas jų kiekis.
  • Išmokime tinkamai kompostuoti organines buitines ir sodo atliekas arba įsigykime jau pagaminto komposto (su durpėmis arba be jų).
  • Norėdami pagerinti dirvožemio struktūrą, palaikyti derlingumą taikykime sėjomainą su žaliosiomis trąšomis.
  • Rūgščiose dirvose augančius augalus (rododendrus, šilauoges) mulčiuokime pušų žieve, spygliais.
  • Orchidinius augalus sodinkime į specialiai jiems sukurtus substratus iš žievės gabalėlių, vulkaninės uolienos ir vermikulito.
  • Durpinius daiginimo puodelius galima pakeisti pagamintais iš perdirbto popieriaus arba specialiai apdoroto sudžiovinto galvijų mėšlo. Galima naudoti ir daugkartines plastikines daiginimo paletes.

 

Lankydami Lietuvos gamtos fondo ekspoziciją renginio svečiai turėjo galimybę išvysti ir paliesti įvairius durpinių substratų pakaitalus. Besidominantiems aplinkosauga fondo atstovai papasakojo kaip ilgai formuojasi durpės, kaip greit pažeidžiamos trapios pelkių ekosistemos ir kaip sudėtinga jas atkurti.

 

Specialiai renginiui išleistą lankstuką galite rasti čia.