Pelkių dieną Aukštumaloje šventė 200 žygeivių

2017-02-07

Pasaulinės Pelkių dienos proga Lietuvos gamtos fondas kartu su Nemuno deltos regioninio parko direkcija organizavo jau tradicija tampantį įsimintiną ir iššūkių pilną 7 km ilgio ir beveik 4 val. trukmės žygį į atgimstančią Aukštumalos pelkę. Šiemet žygis sulaukė rekordinio susidomėjimo. Nepabūgę atšalusio oro pasigrožėti pelke išsiruošė net 192 dalyviai, atvykę iš įvairiausių Lietuvos kraštų.

Pasiskirstę į 7 atskiras grupes pelkių dienos svečiai žygį pradėjo atnaujintu 1,2 km ilgio pažintiniu Aukštumalos pelkės taku.

Ekskursijos gidai iš Lietuvos gamtos fondo ir Nemuno deltos regioninio parko direkcijos prie kiekvieno iš neseniai įrengtų stendų pasidalino žiniomis apie kadaise čia įkurtas pelkininkų kaimų kolonijas, pirmuosius Aukštumalos tyrimus, pelkės žaizdas ir jų „gydimą“, pelkių reljefo ypatybes, Aukštumalos buveinių ir gyvosios gamtos įvairovę bei durpės kloduose slypinčią informaciją.

Komfortišką kelionę pažintiniu taku greitai pakeitė kiek ekstremalesnis žygis per beužšąlančią pelkę. Nors pelkinius ežerėlius sukaustė tvirtas ledas, įšalas aukštaplynėje buvo kiek apgaulingas, mat pagrindinė aukštapelkės kilimą sudaranti medžiaga – kiminai – pasižymi ypatingomis šilumos izoliacijos savybėmis ir įšąla ne taip greitai. Tai savo kailiu patyrė ir kai kurie žygio dalyviai. Tačiau nerimą dėl kiek sušlapusių kojų pakeitė žygio įspūdžiai: per pelkę pralekiančios stirnos, danguje sklandantys jūriniai ereliai bei specialiai žygiui iškirsta eketė, iš kurios renginio dalyviai ragavimui sėmėsi rusvo pelkių vandens.

Įveikę numatytą maršrutą bei savo akimis pamatę Aukštumalos gamtines vertybes, pelkių dienos žygeiviai grįžo prie pažintinio tako pradžios, kur jų laukė Nemuno deltos regioninio parko darbuotojai su karšta koše ir arbata.

Besidalinant dienos įspūdžiais paaiškėjo, kad šiais metais žygio dalyviai atvyko iš labai skirtingų Lietuvos kampelių, buvo net svečių iš tolimosios Portugalijos. Tarp gausybės į žygį užsiregistravusių žmonių buvo įvairių valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovų, savivaldybės darbuotojų, mokinių, studentų bei skautų.

Dažnas lankytojas prasitarė, kad šiame žygyje dalyvauja nebe pirmą kartą – švęsti pelkių dieną Aukštumaloje tampa maža asmenine tradicija. Tad iki pasimatymo kitąmet!

Lietuvos gamtos fondo informacija. Žydrūno Sinkevičiaus nuotraukos ir video.

Daugiau žygio įspūdžių - video reportaže: