Po šikšnosparnių raižomu dangumi „Kultūros naktyje"

2013-07-02

Kviečiame aplankyti Lietuvos gamtos fondo renginį išskirtiniame kultūrinių renginių fesivalyje "Kultūros naktis", vyksiančiame Vilniuje, naktį iš liepos 5 d. į liepos 6 d. Lietuvos gamtos fondo renginys „Po šikšnosparnių raižomu dangum" vyks prie Neries ir Vilnelės santakos.

Iš savo slėptuvių išlįsdami tik po saulėlydžio, šikšnosparniai pelnė mistiškų sutvėrimų reputaciją. Šikšnosparniai nesivelia į plaukus, nesiurbia žmonių kraujo ir yra labai mieli bei naudingi gyvūnai, nes sunaikina daug uodų ir kitų kraujasiurbių. Dalis šių naktinių skraiduolių žiemą praleidžia miegodami, kiti nepatingi ir pusantro tūkstančio kilometrų iki žiemojimo vietų nuskristi. Jei šie faktai jums naujiena, nepraleiskite progos su šikšnosparniais susipažinti artimiau.
Kviečiame į Vilnelės ir Neries santaką užsukti po saulėlydžio, kai šikšnosparniai, anot sklandančių mitų, išskrenda iš savo slėptuvių veltis į plaukus ir siurbti kraujo. Šiuos ir daugiau mitų apie šikšnosparnius sklaidys Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Remigijus Karpuška. Jis papasakos apie išskirtinį šikšnosparnių gebėjimą orientuotis aplinkoje, sužinosite, kaip šie skraiduoliai gaudo vabzdžius, kokio dydžio mažiausias mūsų šalyje gyvenantis šikšnosparnis, o kuris iš jų turi didžiausias ausis ir kam jos tokios reikalingos.
Jei pasakojimai neįtikins, lakstydami palaidais plaukais galėsite įsitikinti, kad šikšnosparniai ­­– pernelyg gerai tamsoje besiorientuojantys skrajūnai, kad nepastebėtų tokios kliūties savo kelyje, į garbanas įsivelti gali nebent besimokantis skraidyti jauniklis. Renginio metu bus aptariama, kaip iš kambario „išprašyti“ pasiklydusį šikšnosparnį, kaip elgtis, jei šikšnosparniai apsigyveno namo palėpėje; bus supažindinama su šikšnosparnių stebėjimo metodais: klausoma šikšnosparnių ultragarso detektoriumi, statomi specialūs tinklai ir stebima, kaip į juos įkliūva nakties skraiduoliai.
O ar žinote, kad šikšnosparniams keliami specialūs inkilai? Šis vakaras bus puiki proga sužinoti, kuo jie skiriasi nuo paukščiams keliamų inkilų, kuo ypatingi skirtingų modelių inkilai ir kuris iš jų labiausiai tiktų jūsų sodyboje.
Salelė šalia Vilnelės ir Neries santakos po šikšnosparnių raižomu dangumi trumpam virs kino sale, kviečiančia į nakties skraiduolių gyvenimą pažvelgti per dokumentinio kino kameros objektyvą.

Išsamesnė informacija ir renginio vietos žemėlapis:

http://www.kulturosnaktis.lt/lt/projects/view/115